dr hab. inż. arch. Przemysław Markiewicz-Zahorski
Instytut Projektowania Budowlanego (A-4)
Wydział Architektury, Politechnika Krakowska

Zawodowo aktywny architekt, autor wielu opracowań projektowych, członek Małopolskiej Izby Architektów RP i Sekcji Budownictwa Ogólnego Komitetu Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk. Doktorat pt. „Dobór nowoczesnych technologii budowlanych dla budownictwa mieszkaniowego” (1999). Monografia stanowiąca podstawę habilitacji pt. „Zintegrowane projektowanie energetyczne jednorodzinnych energooszczędnych budynków mieszkalnych” (2017).
Prowadzone badania naukowe dotyczą problematyki projektowania budynków energooszczędnych w standardzie BIM.
W ramach swoich działań dydaktycznych prowadzi przedmiot Fizyka Budowli oraz zajęcia projektowe na przedmiocie Budownictwo Ogólne. Organizator kursów poświęconych projektowaniu i modelowaniu wirtualnych budynków w programie ArchiCAD. Współorganizator wymiany studentów z uczelniami we Francji, konkursów studenckich i warsztatów międzynarodowych.
Autor serii książek poświęconych problematyce budownictwa ogólnego w kontekście projektowania architektoniczno-budowlanego, w tym m.in. : Budownictwo Ogólne dla architektów, Building Construction, Detale Projektowe, Projekt architektoniczno-budowlany, Przeszklone ściany osłonowe, Projektowanie budynków halowych, Kształtowanie architektury poprzez zmianę rozwiązań budowlanych, Projekt jednego domu w pięciu technologiach, Projektowanie wnętrz z zastosowaniem płyt gipowo-kartonowych, itd.
Autor katalogów technicznych i publikacji informacyjnych dla architektów, opracowanych dla wiodących koncernów budowlanych, w tym m.in. dla Rigips, Isover, Braas, Wienerberger, Ytong, Ursa, itd.